3 książki, które warto przeczytać tej jesieni

      Możliwość komentowania 3 książki, które warto przeczytać tej jesieni została wyłączona

Wrzesień – o wakacjach i urlopach wszyscy zdążyliśmy już zapomnieć i każdy wrócił do swojej codzienności – dzieci i młodzież wraca do szkół i przedszkoli, a starsi do pracy i domowych obowiązków. Zanim jednak na dobre z powrotem wkręcicie się w swój cykl zadbajcie o zdrowie psychiczne, chwilę relaksu i odpoczynek głowy od obowiązków i myśli o tym co jeszcze jest do zrobienia. Łatwo wpaść w wir, ale trzeba pamiętać, że głowie potrzebna jest równowaga, dlatego czasem dobrze jest oderwać się od tej codzienności np. sięgając po ciekawą książkę.

Dzięki książkom w mig jesteśmy w stanie przenieść się do innego świata i śledzić losy ich bohaterów, które bywają bardzo kręte, często opierają się na prawdziwych historiach i być inspiracją dla innych. Chcesz przeczytać ciekawą książkę, ale nie wiesz co? Sprawdź nasze typy tzw. „must read” tej jesieni.

Obłęd – Justyna Kopińska

Pamiętacie „Polska odwraca oczy” albo „Z nienawiści do kobiet”? Jedna z najbardziej nagradzanych pisarek za najlepsze reportaże wraca z kolejną szokującą i wbijającą w fotel książką.

Obłęd to wstrząsająca opowieść o ZŁU absolutnym. Do młodego reportera docierają przerażające pogłoski o koszmarze pacjentów jednego z polskich szpitali psychiatrycznych. Jedyną szansą na zweryfikowanie ich wiarygodności jest wejście w sam środek zamkniętego świata, w którym ZŁO może pozostać zupełnie bezkarne.

Mistrzyni polskiego reportażu przez wiele lat rozmawiała z mordercami, policjantami, prokuratorami oraz psychiatrami, aby spróbować zrozumieć naturę ZŁA. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych. Nie każdą prawdę można opowiedzieć w reportażu. Ale nawet wtedy nie wolno milczeć. Dlatego Justyna Kopińska musiała, w zbeletryzowanej formie, powrócić do najbardziej potwornych miejsc, jakie poznała na swojej drodze. Wszelkie podobieństwo do prawdziwych zdarzeń i postaci jest przypadkowe i niezamierzone.

Ta, która musi umrzeć – David Lagercrantz

To już ostatnia część serii Millennium! W centrum Sztokholmu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego, jednak pomimo cech charakterystycznych jego tożsamości nie udaje się ustalić. Lekarka sądowa, Fredrika Nyman, kierując się swoimi podejrzeniami, kontaktuje się z Mikaelem Blomkvistem. Dziennikarz niechętnie zabiera się do sprawy. Świadkowie potwierdzają co prawda, że mężczyzna kilkukrotnie bełkotał coś pod adresem Johannesa Forsella, szwedzkiego ministra obrony – ale czy faktycznie coś mogło ich łączyć?

Mikael bezskutecznie próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander, która po pogrzebie Holgera Palmgrena wyjechała z kraju. Blomkvist nie wie, że Lisbeth trafiła do Moskwy, by raz na zawsze wyrównać rachunki ze swoją siostrą Camillą. Salander podjęła decyzję – będzie myśliwą, nie ofiarą.

„Ta, która musi umrzeć” to ostatni tom bestsellerowej serii Millennium, która rozeszła się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. David Lagercrantz z rozmachem łączy ze sobą polityczne skandale, rozgrywki międzynarodowych potęg i nowoczesne technologie. David Lagercrantz to pisarz z dużym literackim dorobkiem. Jest autorem głośnej biografii Zlatana Ibrahimovica Ja, Ibra, która została uznana w Szwecji za jeden z największych sukcesów literackich ostatnich lat. Lagercrantz jest również cenionym dziennikarzem śledczym w szwedzkim dzienniku Expressen. Zna mechanizmy działania policji i wywiadu szwedzkiego, co bardzo przydało mu się przy pisaniu kontynuacji Millennium.

Wyrok – Remigiusz Mróz

Dziesiąty tom bestsellerowego cyklu z Chyłką!

Po zdanym egzaminie adwokackim, świeżo upieczony mecenas Oryński ma zastąpić Chyłkę jako główna siła napędowa kancelarii Żelazny & McVay. Pierwsza sprawa, jaką poprowadzi, niechybnie zaważy na całej jego przyszłości zawodowej. Kordian nie ma jednak żadnego wyboru – zostaje zmuszony przez Piotra Langera, by podjąć się obrony pewnego chłopaka w Poznaniu.

Co ich łączy? I dlaczego Langerowi tak zależy na jego obronie?

Siedemnastolatek oskarżony jest o wyjątkowo krwawe zabójstwo dwóch kolegów ze szkoły, które łudząco przypomina sposób działania Sadysty z Mokotowa. Nie ma alibi, plącze się w zeznaniach, a dowody przemawiają przeciwko niemu. Nawet Chyłka jest przekonana, że tej sprawy nie da się wygrać…

Która z naszych propozycji książkowych wydała wam się najciekawsza?